DOKA DA SONUNDA ZİGANA DOĞA OKULU DEDİ

Gümüşhane’ye 8 Milyon TL’lik Proje Desteği

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) Gümüşhane’de destekleyeceği projelerin sözleşmeleri imzalandı.

Valilik toplantı salonunda Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek ile DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman’ın katıldığı törenle hayata geçirilecek olan 3 projenin imzaları atıldı.

Sözleşmeleri imzalanan 3 projenin toplam maliyetinin 7 milyon 850 bin TL olduğunu belirten Vali Kamuran Taşbilek, DOKA ve DOKAP tarafından Gümüşhane’ye çok önemli kaynaklar sağlandığını söyledi. Vali Taşbilek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün sözleşmesini imzaladığımız projelerin hayırlı olmasını temenni ediyor, emeği geçen her arkadaşımıza teşekkür ediyorum. DOKA ve DOKAP’ın desteğiyle ilimize sağlanan bu kaynakların gelmesine destek veren Bakanımız Mustafa Varank’a, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri’ye, ilimizin bu projelerden faydalanması noktasında DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman’a, DOKAP Başkanımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

Gümüşeller Kadın Kooperatifi tarafından Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında uygulanacak olan “Gümüşeller iş başında” projesiyle Gümüşhane’ye özgü yöresel ürünler ile endemik, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi ve satışlarının yapılabileceği atölye alanları, mutfak ve kafe, paketleme, sergi ve satış alanları oluşturulacak. 18 ay sürecek olan 1,5 milyon TL’lik projenin 1,3 milyon lirası DOKA tarafından karşılanacak.

Kurumsal Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik Programı kapsamında da Gümüşhane İŞGEM tarafından uygulanacak olan “Firma teşhis ve gelişim yol haritası” adlı proje ile İŞGEM’e 3,75 milyon TL’lik sermaye desteği sağlanacak.

Güdümlü Proje Desteği kapsamında ise Gümüşhane İl Özel İdaresi tarafından yürütülecek olan “Tarihi kültür rotaları hayat buluyor” projesi ile Yanbolu Havzası, Santa Harabeleri ve Krom Vadisini kapsayacak geniş bir coğrafyadaki tarihi güzergahlarda rotalandırma, tarihi mekanların tabelaları, büfe, tuvalet gibi küçük ölçekli ihtiyaçlar karşılanacak. Toplam bütçesi 2,6 milyon TL. olan projenin 2,1 milyon TL’si DOKA tarafından, 250 bin TL’si Gümüşhane İl Özel İdaresi, 250 bin TL’si Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak.

İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Emin Erdoğdu, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı İsmail Akçay ve DOKA temsilcilerinin de katıldığı törende yapılan konuşmaların ardından DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Gümüşeller Kadın Kooperatifi Başkanı Ayşegül Öznur Parlak ve İŞGEM yetkilisi Kağan Demirci tarafından projelerin sözleşmeleri imzalandı.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Zigana Doğa Okulu Başkanı Savaş Aydın ” Bu proje bizim dönüm noktamızdır yeniden doğuşumuzdur. Proje ile birlikte Doğa Okulumuz tadilatı gerçekleşecek Projenin eğitim  planlaması ve uygulaması Zigana Doğa Okulu tarafından gerçekleştirilecek  ve okulumuz artık Gümüşhane’nin turizm destinasyonlarının içinde hak ettiği yeri alacaktır. Bu konuda ki bilgi birikimimizin tamamını Gümüşhane’mi için kullanacağız . Bu nedenle Öncelikle Gümüşhane Valisi  Sayın Kamuran Taşbilek’e ve Gümüşeller Kooperatifi Başkanı Ayşegül Öznur Parlak’a teşekkür ediyorum.” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir